Fakty i mity zastosowania toksyny botulinowej
Na temat toksyny botulinowej powstało wiele niesprawiedliwych mitów. Dzisiaj rozprawiamy się z tymi najważniejszymi, prezentując faktycznie informacje o działaniu tej substancji!
Wpływ botoksu na organizm
I MIT: Toksyna botulinowa rozprzestrzenia się̨ po całym ciele i może mieć́ wpływ na inne narządy
I FAKT: Toksyna botulinowa nie krąży we krwi
Toksyna botulinowa rozchodzi się̨ w granicach 1-1,5cm od miejsca podania, zatem działa TYLKO miejscowo.
II MIT: Toksyna botulinowa powoduje sztuczny wygląd
II FAKT: Prawdziwy efekt botoksu: twarz wygląda na zrelaksowaną, wypoczętą
Nie wygląda groźnie, jak na przykład w przypadku lwiej zmarszczki. Wyraz twarzy staje się łagodniejszy.
III MIT: Botoks powoduje paraliż̇ mięśni
III FAKT: Toksyna botulinowa osłabia pracę mięśni, a tym samym prowadzi do relaksacji mięśni mimicznych
Paraliż jest nieodwracalny, działanie toksyny botulinowej jest odwracalne. Następuje osłabienie działania mięśni, ale jest to efekt przejściowy – przemijający wraz z czasem.
IV MIT: Toksyna botulinowa na mnie nie działa
IV FAKT: Toksyna botulinowa jest lekiem!
Wielokrotne jej stosowanie w krótkim odstępie czasu może spowodować, że przy kolejnym jej podaniu zadziała nieco słabiej dlatego, aby tego uniknąć, zalecany minimalny odstęp między zabiegami z jej użyciem to 3 miesiące.
Bardzo istotna jest również odpowiednia temperatura przechowywania tego produktu. Jeśli nie będzie to przestrzegane, toksyna botulinowa może ulec inaktywacji i nie zadziałać. Ponadto preparat oczywiście musi być oryginalny i przeznaczony do tego celu.
Czy botoks jest bezpieczny?
V MIT: Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest bolesny
VI FAKT: Każdy odczuwa ból inaczej, jednak podanie botoksu jest mniej bolesne od innych iniekcji
Jest to oczywiście bardzo subiektywne odczucie, natomiast dla porównania średnica igły użytej do zabiegu to 0,3mm, a igła do pobierania krwi ma średnicę 0,8mm. Różnica to tylko lub aż 0,5mm.
Istnieje również możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego przed zabiegiem, za pomocą maści znieczulającej.
VI MIT: Toksyna botulinowa jest niebezpieczna
VI FAKT: Wszystko zależy od prawidłowości stosowania!
Mit odnośnie bezpieczeństwa toksyny botulinowej jest moim ulubionym i myślę, że jego omówienie będzie ciekawe. Poświęciłam mu sporo uwagi. Zacznę od tego, iż faktem jest to, że toksyna botulinowa jest wykorzystywana w wspomaganiu leczenia wielu jednostek chorobowych. W Pubmedzie znalazłam ich dużo.
VII FAKT: Toksyna botulinowa jest uznawana za złoty standard w leczeniu istotnego kurczu powiek i kurczu twarzy
Nowsze wskazania do stosowania toksyny botulinowej w okulistyce obejmują indukcję ochronnego opadania powiek i leczenie zespołu krokodylich łez po porażeniu nerwu twarzowego.
VIII FAKT: Toksyna botulinowa jest stosowana wspomagająco w leczeniu wybranych objawów choroby Parkinsona i innych postaci parkinsonizmu
Jest szczególnie skuteczna w zmniejszaniu nietrzymania moczu związanego z nadreaktywnością wypieracza, a powtarzane zabiegi wydają się bezpieczne i skuteczne.
Nowsze wskazania do stosowania toksyny botulinowej:
- w okulistyce obejmują wspomaganie leczenia wysuniętych powiek w chorobie Gravesa-Basedowa,
- wspomaganie leczenia achalazji przełyku(upośledzonego rozkurczu dolnego zwieracza przełyku),
- neurotoksyny botulinowe mogą hamować kilka patogenetycznych składników rozwoju trądziku, co sugeruje, że botoks może być stosowany jako bezpieczna i skuteczna metoda leczenia trądzikui innych chorób skóry związanych z nadczynnością gruczołów łojowych,
- wspomaganie leczenia nadpotliwości za pomocą toksyny to zabieg, który również znacząco podnosi komfort Pacjentów – zdanie, które często słyszę od Pacjentów po zabiegu, to: ,,Żałuję, że nie wiedziałam/em o tym zabiegu wcześniej”,
- bruksizm, czyli zaciskanie zębów zazwyczaj w nocy, problem ten wywołuje często bóle głowy u Pacjentów; zabieg jest szybki oraz praktycznie bezbolesny i daje znaczną poprawę jakości życia.
Zatem ze spokojem mogę stwierdzić, że toksyna botulinowa jest substancją bezpieczną, oczywiście w rękach lekarza, który przeprowadza zabieg za pomocą oryginalnego produktu. W żadnym przypadku procedura ta nie może być wykonywana przez osobę bez wykształcenia medycznego zważywszy na fakt, że toksyna botulinowa jest lekiem.