Zabieg
WAZEKTOMII
Wazektomia
Na samym wstępie warto jasno odpowiedzieć na pytanie: co to jest wazektomia? Na czym polega? Czy istnieje możliwość jej odwrócenia, w razie takiej potrzeby ze strony Pacjenta?
Wazektomia to procedura, która w sposób odwracalny uniemożliwia zapłodnienie podczas stosunku płciowego. Mówiąc wprost – zabieg wazektomii sprawia, że Pacjent staje się, do czasu jej odwrócenia, niepłodny. Tym samym taka procedura traktowana jest jako skuteczna i trwała (ale odwracalna) forma antykoncepcji dla mężczyzny (męska antykoncepcja).
Przed odwróceniem wazektomii jedyna szansa na potomstwo to skorzystanie z plemników zdeponowanych w banku nasienia lub pobranych z najądrzy i metod wspomaganego rozrodu, czyli zapłodnienia in-vitro.
Przywrócenie płodności po wazektomii jest procedurą dużo bardziej skomplikowaną, znacznie droższą i cechującą się zdecydowanie niższą skutecznością, niż przecięcie nasieniowodów. Nawet prawidłowe i skuteczne przywrócenie ciągłości i drożności nasieniowodów po wcześniejszej wazektomii nie gwarantuje możliwości naturalnego zapłodnienia, szansę na uzyskanie ciąży szacuje się na 40-50%.
Koszt zabiegu
od 2500 zł
Czas zabiegu
od 60 min
Liczba zabiegów
1
Obszar wykonania
miejsca intymne
Dla kogo
mężczyźni
Widoczny efekt
2 – 3 miesiące
Utrzymanie efektu
na stałe
Rekonwalescencja
7 – 10 dni
Wskazania
- Chęć uzyskania trwałej i skutecznej antykoncepcji.
Przeciwwskazania
- wiek poniżej 18 roku życia;
- zaburzenia psychiczne uniemożliwiające podjęcie świadomej decyzji;
- presja osób trzecich dotycząca wykonania zabiegu;
- aktywna infekcja dróg moczowo-płciowych;
- aktywny proces zapalny w miednicy mniejszej (pęcherz moczowy, odbytnica);
- powikłania po wcześniejszych zabiegach urologicznych w obrębie moszny;
- aktywna choroba nowotworowa jąder;
- przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych („rozrzedzających krew”) przez okres 7 dni poprzedzających zabieg;
- brak potomstwa – przeciwskazanie względne.
Wazektomia – Jak się przygotować do zabiegu?
Zabieg wazektomii w Warszawie przeprowadzamy w Klinice Estebelle. Procedura ta (trwała antykoncepcja dla mężczyzn) nie wymaga od Pacjenta żadnych specjalnych przygotowań – należy jednak stosować się do poniższych wskazówek.
W dniu zabiegu należy zgłosić się do Kliniki w luźnym ubraniu (luźne spodnie) oraz ciasnej bieliźnie (slipy), co gwarantuje komfort bezpośrednio po zabiegu oraz minimalizuje ryzyko urazu mechanicznego, który mógłby skutkować wystąpieniem krwawienia.
Opis zabiegu – Wazektomia Warszawa
Zabieg wazektomii przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Skóra moszny jest ostrzykiwana lekiem znieczulającym (lignokaina lub bupiwakaina), co gwarantuje pełną bezbolesność zabiegu. Lekarz, po uprzednim odkażeniu okolicy specjalnym płynem, okłada pole zabiegowe jałowym obłożeniem. Następnie dokonuje małego otwarcia skóry moszny poniżej prącia. Nasieniowody zostają uchwycone specjalnym, przeznaczonym do tego delikatnym narzędziem. Ma to na celu jak najmniejsze uszkodzenie tkanek, aby maksymalnie zwiększyć szanse powodzenia ewentualnego zabiegu odwrócenia wazektomii w przyszłości.
Następnie nasieniowody zostają przecięte, a ich końce podwiązane i umieszczone między blaszkami powięzi, co znacząco zwiększa skuteczność zabiegu. Jeżeli Pacjent decyduje się na zabieg wazektomii wykonany tzw. metodą kanadyjską, koniec przeciętego nasieniowodu biegnącego od jądra nie zostanie zamknięty, ale umieszczony poza osłonkami jądra, a drugi koniec zostanie zamknięty poprzez użycie ablacji termicznej, czyli skoagulowany – „trwale sklejony”. Metoda kanadyjska wazektomii, dzięki umożliwieniu plemnikom swobodnego opuszczenie najądrza, znacząco redukuje ryzyko pojawienia się powikłań, między innymi pod postacią przewlekłego bólu jąder i/lub moszny.
Ostatni etap zabiegu wazektomii to założenie pojedynczego, cienkiego, rozpuszczalnego szwu na w miejscu przecięcia skóry moszny i jałowego opatrunku. Cały zabieg trwa do 60 minut.
Zabieg wazektomii – Cena
Ile kosztuje wazektomia? Przede wszystkim warto podkreślić, że zabieg tego rodzaju jest dla wielu mężczyzn pewnego rodzaju inwestycją – od jego momentu bowiem nie obawiają się oni ryzyka zapłodnienia swojej partnerki – nie muszą zakładać prezerwatyw, jako formy antykoncepcji (uwaga, wazektomia nie chroni przed możliwością zarażenia się lub przenoszenia chorób płciowych, to jedynie trwała antykoncepcja dla mężczyzn!). Tym samym kobieta, z którą współżyje mężczyzna po wazektomii, nie musi obarczać swojego organizmu antykoncepcją hormonalną w postaci pigułek, plastrów czy zastrzyków lub też zapobiegać zajściu w ciążę poprzez zakładanie spirali.
Koszt wazektomii w Warszawie ponosi się jednorazowo, zyskując trwałą niepłodność. Ceny zabiegu wazektomii rozpoczynają się w naszej Klinice od 2500 złotych.
Zalety
- Bardzo wysoka skuteczność.
- Zwalnia partnerkę z konieczności stosowania antykoncepcji hormonalnej lub innych niedogodnych dla niej metod antykoncepcji.
- Trwałość efektu pozabiegowego.
- Krótkotrwały zabieg a trwały efekt.
Efekty
Efekt antykoncepcyjny zabiegu wazektomii nie pojawia się natychmiast, ale najwcześniej po 2-3 miesiącach. Ponadto w tym czasie niezbędne są ejakulacje, które spowodują „oczyszczenie” nasieniowodów z pozostałych plemników. Dlatego przed uznaniem wazektomii za skuteczną należy wykonać badania nasienia.
Skuteczność antykoncepcji ocenia się za pomocą indeksu Pearla. Jest to wskaźnik, który informuje, ile ciąż może powstać w ciągu roku u 100 kobiet używających danej metody. Wazektomia, jako metoda antykoncepcji, należy do grupy najskuteczniejszych. Indeks Pearla dla tej procedury (według różnych szacunków) wynosi od 0,1 do 0,5. Wartość ta wzrasta wraz z upływem czasu, jaki minął od wazektomii.
Istnieje również ryzyko samoistnej rekanalizacji nasieniowodów, czyli przywrócenia płodności poprzez ponowne, samoistne odtworzenia ciągłości nasieniowodów, a co za tym idzie umożliwienie przedostania się żywych plemników do ejakulatu.