USG piersi

Zabieg

USG PIERSI

USG piersi

USG piersi to badanie obrazowe biustu z wykorzystaniem ultradźwięków. Jest to podstawowe badanie obrazowe piersi, zalecane wszystkim kobietom również młodym, a szczególnie tym w podwyższonej grupie ryzyka, których mamy lub babcie chorowały na raka piersi.

Koszt zabiegu

250 zł

Czas zabiegu

30 min

Liczba zabiegów

1

Obszar wykonania

biust

Opis zabiegu

Jest to nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić budowę anatomiczną gruczołu piersiowego i wykryć większość zmian w obrębie piersi.

Kiedy robić USG piersi? Wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego biustu jest:

  • ból piersi
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej
  • zmiana w piersi (nierzadko wyczuwana podczas samodzielnego badania palpacyjnego)
  • występowanie raka sutka w rodzinie
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej lub hormonalnej antykoncepcji
  • badania kontrolne zmian, które zostały wykryte wcześniej

ZALECENIA WIĘKSZOŚCI TOWARZYSTW RADIOLOGICZNYCH, GINEKOLOGICZNYCH ORAZ ONKOLOGICZNYCH ZGADZAJĄ SIĘ, IŻ każda kobieta po 35. r.ż. powinna wykonywać kontrolne USG piersi raz w roku.

W którym dniu cyklu najlepiej wykonać badanie USG piersi? USG piersi można wykonać w każdym dniu cyklu!

Owszem gospodarka hormonalna ma wpływ na wygląd gruczołu sutkowego (każda kobieta może sama zauważyć, że piersi przed krwawieniem miesięcznym robią się pełniejsze, to nic innego jak zgromadzona woda) jednak nie ma to wpływu na możliwość wykrywania nieprawidłowych zmian w sutkach. W drugiej części cyklu piersi są zazwyczaj nabrzmiałe i bolesne, dlatego podczas badania może pojawić się dyskomfort i tylko z tego względu można wybrać inny dzień. Niemniej jednak w sytuacji wykrycia niepokojącego zgrubienia/ guzka lub innego objawu badanie należy wykonać jak najszybciej, niezależnie od dnia cyklu i ewentualnego dyskomfortu.