Urologia

Urologia Warszawa – Czym zajmuje się urolog?

W Klinice Estebelle przyjmuje lekarz urolog. Urologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowego u kobiet oraz chorób układu moczowo – płciowego u mężczyzn.

Koszt zabiegu

250 zł

Czas zabiegu

30 min

Liczba zabiegów

1

Obszar wykonania

miejsca intymne

Schorzenia kobiece w urologii

Urolog w Warszawie udziela porad medycznych Pacjentkom zgłaszającym różnego rodzaju problemy związane z oddawaniem moczu lub też inne nieprawidłowości w obrębie układu moczowego. Kobiety mogą czuć się zaniepokojone w przypadku zmiany koloru i zapachu moczu, jak również niepokojące powinny być dla nich różnego typu dolegliwości bólowe odczuwane w okolicy pęcherza.

Ze względu na objawy mogące pokrywać się ze schorzeniami układu płciowego (pieczenie w trakcie oddawania moczu, świąd), kobiety znacznie częściej udają się z podobnymi objawami do lekarza ginekologa.

 

 

Kiedy mężczyzna powinien iść do urologa?

Mężczyźni powinni zgłaszać się do urologa nie tylko w przypadku wystąpienia już charakterystycznych objawów ze strony układu moczowo – płciowego, ale również profilaktycznie (jest to wręcz obowiązkowe dla wszystkich Pacjentów po 40. roku życia).

W przypadku mężczyzn kontrolna wizyta urologiczna pozwala bowiem na dokładne określenie stanu zdrowia i, ewentualnie, wykrycie zmian mogących prowadzić do poważniejszych schorzeń, związanych z przerostem prostaty i chorobami nowotworowymi tego gruczołu.

W trakcie badania urologicznego lekarz urolog może również ocenić prawidłowość budowy prącia i jąder – w przypadku tych ostatnich szczególnie ryzykowne są różnego rodzaju, fizyczne zmiany pojawiające się na powierzchni narządów, jak i nienormatywne powiększenie się jednego lub obu jąder.

Jak wygląda wizyta u urologa? Najważniejszym elementem wizyty urologicznej jest zebranie wywiadu lekarskiego.

Pierwsza wizyta u urologa – Wywiad lekarski

O co może zapytać urolog?

-Pierwsze pytania dotyczą dolegliwości, z którą zgłasza się Pacjent – jej charakteru oraz czasu trwania. Jeśli zauważasz nieprawidłowości, na przykład w oddawaniu moczu, możesz przed wizytą przygotować sobie kilka informacji (objawy towarzyszące, kiedy się nasilają, co pomaga je łagodzić).

– Ważnymi zagadnieniami są również choroby przewlekłe, przebyte operacje oraz zażywane przewlekle leki oraz alergie na leki. Nazwy leków warto mieć zawsze przy sobie gdyż często w wyniku stresu towarzyszącego badaniu pacjenci je zapominają.

– Istotną kwestią jest wywiad rodzinny. Lekarz urolog może w trakcie zapytać, na przykład, o występowanie chorób nowotworowych u rodziców (obciążenie genetyczne).

– Urolog może zapytać również o aktywność seksualną , ciążę czy karmienie piersią (oczywiście w przypadku kobiet).

Kontrola fizykalna u urologa

Kolejnym elementem wizyty urologicznej jest badanie fizykalne. Zazwyczaj jest to badanie palpacyjne jamy brzusznej, badanie zewnętrznych narządów płciowych oraz badanie prostaty przez odbyt – badanie per rectum. Mężczyźni szczególnie obawiają się tej części, należy jednak zaznaczyć, że jest to procedura krótka i bezbolesna.

Lekarz urolog, przed wykonaniem badania per rectum, uprzedza Pacjenta, co i w jaki sposób będzie badał w danym momencie, dzięki temu minimalizuje u Pacjenta ewentualne obawy czy zawstydzenie.

Czy należy się obawiać badania per rectum u urologa?

Badanie per rectum przeprowadzone przez doświadczanego lekarza jest badaniem wywołującym niewielki dyskomfort, związany bardziej z zawstydzeniem, aniżeli z fizycznym odczuciem.

Badanie jest zawsze przeprowadzane z użyciem żelu zwiększającego poślizg. W zależności od metody stosowanej przez urologa, Pacjent może być poproszony o ułożenie się na boku z nogami podciągniętymi w kierunku głowy (prosimy, by Pacjent „zwinął się w kłębek”) lub w pozycji kolankowo- łokciowej (jest to pozycja, w której Pacjent jest pochylony do przodu, z łokciami opartymi o podłoże). Ostatnia opcja wykonania badania per rectum to, mówiąc jaśniej, pozycja stojąca, w której pacjent, podpierając się rękami o leżankę, pochyla się nieco do przodu.

Badanie per rectum prostaty trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund. Zawsze należy informować lekarza o dolegliwościach bólowych mu towarzyszących. Kontrola fizykalna tego rodzaju jest niezbędnym elementem diagnostyki chorób gruczołu krokowego. Jest badaniem przesiewowym, wraz z badaniem laboratoryjnym PSA, w profilaktyce choroby nowotworowej gruczołu krokowego.

Kolejnym elementem wizyty urologicznej jest wykonanie badania ultrasonograficznego (USG urologiczne). W zależności od zgłaszanych dolegliwości, badanie to może obejmować jamę brzuszną, zewnętrze narządy płciowe lub prostatę. Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla Pacjenta.

IDEALNE CIAŁO NA LATO

W Klinice Estebelle możesz skorzystać z wyjątkowej oferty!

Sprawdź co przygotowaliśmy!

Masz pytania?
Tel: +48 532 575 829
E-mail: kontakt@estebelle.com.pl