Plastyka powiek: fakty i mity
Plastyka powiek jest zabiegiem, który zyskuje na popularności, chociaż nadal panuje na jego temat wiele nieprawdziwych stereotypów. W tym materiale spróbujemy je rozwiać!
Plastyka powiek jest bezpieczna – FAKT
Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia plastyki powiek jest dobry stan zdrowia oczu. W przypadku współistniejących chorób oczu, w pierwszej kolejności to one muszą być leczone.
Wada wzroku nie jest chorobą i nie stanowi przeciwwskazania do operacji plastycznej powiek. W przypadku jaskry, plastyka powiek górnych jest nawet zalecana przez okulistów – ale wymaga to wydania wcześniejszej opinii przez specjalistę.
Poza tym należy przestrzegać podstawowej zasady w chirurgii plastycznej: stan ogólnego zdrowia pacjenta powinien być dobry i warto to potwierdzić podstawowymi badaniami.
Plastyka powiek to zabieg bolesny – MIT
Zabieg plastyki powiek wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, bardzo rzadko w sedacji (czyli po podaniu silniejszych leków uspokajających układ nerwowy). Dla pacjenta niekomfortowy jest sam moment znieczulenia, ukłucie i chwilowe rozpieranie (podobne do tego, jakie odczuwa się u stomatologa po iniekcji) .
Potem pacjent nie odczuwa już bólu. Po zabiegu zwykle pacjenci przyjmują paracetamol przez 1 dzien. To w zupełności wystarcza.
Blefaroplastyka może być wykonana ze względów medycznych – FAKT
Tylko plastykę powiek górnych można wykonać ze wskazań medycznych. Dochodzi do tego w sytuacji, gdy nadmiar skóry jest tak duży, że ogranicza pole widzenia pacjenta.
Plastyka powiek nie ma limitów wiekowych – FAKT
Najwięcej zabiegów plastyki powiek wykonuje się u osób w okolicy 40-60 roku życia. Jest to czas, kiedy zaczyna już nasilać się wiotczenie skóry i widoczny staje się jej nadmiar. Coraz bardziej uwypuklają się przepukliny tłuszczowe. Niekiedy zdarza się, ze są wskazania estetyczne również u znacznie młodszych czy starszych osób. Czasami dwudziestokilkulatki maja przepukliny tłuszczowe i ciężkie powieki. Ich twarz wygląda na stale zmęczoną i smutną. W tym przypadku nie wiek, ale genetyczne ukształtowanie okolicy oka jest wskazaniem do wykonania zabiegu.
Osoby w późniejszym wieku również mają wskazania i mogą zdecydować się na plastykę. Tutaj częściej są to już wskazania medyczne, ponieważ nadmiar skóry ogranicza pole widzenia pacjenta.
Efekty korekcji powiek widać dopiero po kilku tygodniach – MIT
Efekt korekty powiek widać natychmiast po zabiegu. Oczywiście, nie jest to wygląd „ostateczny”, ponieważ przez jakiś czas utrzymują się obrzęki i zasinienia. Ładny efekt jest widoczny po około 2-4 tygodniach, zależy jak skóra goi się u danej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że blizna koryguje się nawet do pół roku.
Korekta powiek może odjąć nawet 10 lat – FAKT
Zdecydowanie tak. Plastyka powiek sprawia, że zmienia się wygląd całej twarzy. Staje się ona wypoczęta, bardziej promienna, pogodna. Taki efekt wpływa oczywiście także na ogólne samopoczucie i podnosi samoocenę.
Korekta powiek to jeden z najpopularniejszych zabiegów wśród mężczyzn – FAKT
Skóra u mężczyzn jest znacznie grubsza, a przez to i cięższa. Starzeje się inaczej niż u kobiet. Mniejszym problemem u panów są zmarszczki, za to częściej pojawiają się głębsze bruzdy. Gruba, a do tego ciężka skóra charakterystycznie reaguje na grawitację. Dlatego u panów dość szybko następuje obniżenie linii brwi i dochodzi do opadania powiek.
Z zabiegów chirurgicznych panowie najczęściej wybierają i wykonują właśnie plastykę powiek i ewentualnie lift brwi.
Blefaroplastyka powoduje niedomykalność powiek – MIT
Poprawnie wykonany zabieg nie powoduje niedomykalności powiek. Czasami może występować bezpośrednio po zabiegu i trwać kilka dni, jeżeli u pacjenta pojawi się duży obrzęk. Ustępuję ona jednak samoistnie.
W przypadku plastyki powiek górnych zdarza się to niezmiernie rzadko. Częściej niedomykalność może pojawić się przy powiekach dolnych, dlatego bardzo ważna jest prawidłowa kwalifikacja do zabiegu i jego poprawne przeprowadzenie.
Celem plastyki powiek jest likwidacja tzw. kurzych łapek – MIT
Plastyka powiek polega na wycięciu nadmiary skóry i ewentualnym usunięciu przepuklin tłuszczowych. Nie wpływa ona w żaden sposób na jakość skóry wokół oczu. Do zmniejszenia kurzych łapek najlepiej sprawdza się toksyna botulinowa.