Nadpotliwość – Leczenie

Nadpotliwość

O nadpotliwości mówimy, gdy pocimy się nieadekwatnie do sytuacji, czyli pomimo, na przykład, niższej temperatury otoczenia, czy przy nawet bardzo ograniczonym wysiłku fizycznym. Jak łatwo można się domyślić, nadpotliwość jest wyjątkowo problematyczna dla osób, które się z nią borykają i bywa powodem wielu kompleksów oraz wpływa na znaczne obniżenie samooceny.

 

Objawy nadpotliwości

Nadpotliwość, czyli hiperhydroza, w odróżnieniu od naturalnego, typowego pocenia się, jest zjawiskiem nierzadko utrudniającym normalne funkcjonowanie. Wiąże się z intensywnym poceniem ciała na wielu jego obszarach, w szczególności pod pachami, na dłoniach czy stopach oraz twarzy.

Co istotne, takiemu poceniu nie zapobiega stosowanie antyperspirantów czy nawet intensywna higiena osobista. Nadpotliwości mogą towarzyszyć dodatkowe schorzenia, w tym często infekcje grzybicze, co dodatkowo wiązać się z może z nieprzyjemnym zapachem.

 

Przyczyny nadpotliwości

Nadmierne pocenie się skóry może mieć różne podłoże, którego diagnozowanie warto zostawić lekarzowi. Najczęstsze przyczyny nadpotliwości to:

  1. predyspozycje genetyczne,
  2. stres,
  3. choroby ogólnoustrojowe (niedoczynność tarczycy, cukrzyca),
  4. menopauza,
  5. nieprawidłowa higiena osobista.

Nadmierna potliwość niespowodowana chorobą nazywana jest nadpotliwością pierwotną (lub też idiopatyczną). Jeżeli natomiast nadmierna potliwość wynika z konkretnej jednostki chorobowej, mówimy o nadpotliwości wtórnej.

 

Jak radzić sobie z nadpotliwością? Czy nadpotliwość można leczyć?

Jest na rynku wiele metod walki z nadpotliwością: dezodoranty, specjalistyczne antyperspiranty, suplementy diety. Skutecznym sposobem zwalczania problemu z nadmiernym poceniem jest również zabieg wykorzystujący znaną od dawna substancję, czyli toksynę botulinową (botoks).

Za pomocą toksyny botulinowej wspomagamy leczenie nadpotliwości m.in. dłoni, stóp, pach, twarzy, skóry owłosionej głowy, odbytu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu (za pomocą maści znieczulającej), co znacząco zwiększa komfort tej procedury.

Leczenie nadpotliwości botoksem pozostaje terapią o niskiej ingerencji. Toksyna podawana jest bowiem techniką mezoterapii, za pomocą strzykawki i cienkiej igły. Zabieg ten nie wyłącza z codziennej aktywności. Efekty podania botoksu utrzymują się około 6 miesięcy. Zabieg wykonujemy zazwyczaj dwa razy w roku.

JESIENNY BLASK!

W Klinice Estebelle możesz skorzystać z wyjątkowej oferty!

Sprawdź co przygotowaliśmy!

Masz pytania?
Tel: +48 532 575 829
E-mail: kontakt@estebelle.com.pl