Masz tendencje do alergii lub chorób autoimmunologicznych?

Medycyna estetyczna proponuje specjalne rozwiązanie: zabiegi z wykorzystaniem własnego osocza bogato płytkowego i komórek macierzystych. Na czym dokładnie polegają? O to pytamy eksperta, Dr N. Med . Agnieszkę Nalewczyńską; Ginekologa, Lekarza medycyny estetycznej:

Co możemy pozyskać z naszego organizmu, by wykorzystać w walce o piękny i miody wygląd?

Przede wszystkim osocze bogatopłytkowe – bardzo łatwo dostępne, gdyż wystarczy jedynie pobrać krew i odwirować na odpowiednim podłożu. W ten sposób uzyskujemy „czyste złoto”, jakim jest osocze bogatopłyt­kowe – produkt bogaty w czynniki wzrostu. Kolejnym stopniem wtajemniczenia są komórki macierzyste pozyskiwane z naszego tłuszczu. Tu procedura jest jednak nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wyma­ga odpowiedniego przygotowania okolicy biorczej – naj­częściej brzucha lub ud. Specjalną kaniulą pobiera się tłuszcz, a następnie dzięki emulgacji, płukaniu lub wirowaniu przygotowuje się komórki macierzyste, które bardzo silnie stymulują skórę.

Komu polecane jest osłrzykiwanie własnym osoczem?

Przede wszystkim jest to doskonały zabieg profilaktycz­ny. Świetnie odmładza skórę i daje jej duży potencjał w odmładzaniu. Rozświetla, napina, zmniejsza drobne zmarszczki, nawilża. Osocze bogato płytkowe wstrzykuje się do skóry z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry używając kremu znieczulającego dla pełnego komfortu pacjenta. Wykorzystujemy je też w leczeniu wypadania włosów i zabiegach ginekologicznych, by intensyfikować orgazmy i zapobiegać atrofii związanej z menopauzą. Co ciekawe, produkty krwiopochodne, wytwarzane z krwi lub jej składników, wykorzystywane są w medycy­nie od ponad 30 lat z uwagi na zawartość substancji odpowiedzialnych za stymulację procesów naprawczych. W medycynie estetycznej zabiegi z wykorzystaniem PRP stosuje się od 2003 roku, a dzięki wysokiej skuteczności potwierdzonej licznymi badaniami zdobywają coraz większe grono zwolenników. Ważne jest to, że taką terapię można z powodzeniem łączyć z innymi zabiega­mi medycyny estetycznej, m.in. z laseroterapią, peelingami, mikrodermabrazją i nićmi PDO.

Jaka jest przewaga takich naturalnych składników nad tymi tworzonymi w laboratoriach?

Przede wszystkim nie ma praktycznie szans na uczule­nie, więc to zdecydowana przewaga dla alergików. Ostrzy kiwanie osoczem bogato płytkowy m uznawane jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów kosmetycznych ze względu na stuprocentową biokompatybilność i im­munologiczną neutralność, dzięki czemu nie niesie ze sobą ryzyka reakcji uczuleniowych. Osobom z chorobami autoimmunologicznymi poleca się tłuszcz jako wypeł­niacz, bo jest zdecydowanie bardziej bezpieczny. A dodatkowo efekty utrzymują się dużo dłużej.

Jak wygląda jego pozyskiwanie?

Zabieg trwa około 30 minut i jest zupełnie nieinwazyjny dla pacjenta. Wykonuje się go w znieczuleniu miejsco­wym, przy użyciu specjalnej mikro kaniuli do pobierania tłuszczu i zawartych w nim komórek macierzystych, z preferencją dla obszarów, w których tłuszcz jest bar­dziej zwarty (brzuch, obszar pośladkowy i wewnętrzna strona uda). Taki sposób pobrania tkanki tłuszczowej oraz budowa samej kaniuli pozwalają pobrać z tłuszczu odpowiednią ilość komórek macierzystych konkretnych frakcji (macierzyste komórki tłuszczowe oraz komórki zrębu naczyń krwionośnych). Po pobraniu tkanki tłusz­czowej w tej metodzie nie jest konieczne żadne przetwa­rzanie tłuszczu – trawienie enzymatyczne czy wirowanie. Następnie za pomocą bardzo cienkich igieł wykonuje się przeszczep komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej z implantacją w obszarach, w któ­rych konieczna jest korekta objętości i regeneracja skóry – zazwyczaj są to kości policzkowe, policzki, usta, brwi, obszary wokół oczu, szyja oraz dekolt. Ogromną zaletą jest to, że od razu po zabiegu pacjenci mogą powrócić do zwykłych czynności. Ostateczne efekty regeneracyjne pojawiają się po upływie od jednego do trzech miesięcy od zabiegu.