Wsparcie osób LGBTQIA+ w naszej Klinice
Osoby LGBTQIA+ często potrzebują wsparcia, o którym niestety nie mówi się ani powszechnie, ani głośno. W naszej Klinice podejmujemy się udzielania pomocy, która dla wielu z nich jest po prostu niezbędna – a dla nas oczywista.
Problemy osób LGBTQIA+ w kontekście medycznym i psychologicznym
Czy osoby należące do społeczności LGBTQIA+ mierzą się z innymi trudnościami w kontekście seksualności niż osoby cispłciowe i heteroseksualne? I tak, i nie – do problemów typowo związanych z seksem, z którymi zwracają się do nas pacjenci, mogą dojść bowiem takie, które częściej występują w grupie osób GSRD (Gender, Sexual, Relationship Diversity).
Być może zdajemy sobie już sprawę z tego, że relatywnie mało osób posiada odpowiednie przeszkolenie do specjalistycznej pracy z trudnościami, które częściej występują wśród osób GSRD. Najczęściej nie jest to temat, który byłby szczegółowo poruszany na studiach psychologicznych czy w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego, a który można zgłębić często jedynie dzięki dodatkowym szkoleniom.
Ponadto wiele z aktualnych źródeł, które w rzetelny sposób opisują metody pracy dostosowane do potrzeb tej grupy, zostało opracowanych w języku angielskim, zatem dostęp do nich może być utrudniony dla specjalistów_ek, które nim nie władają.
Jak możemy pomagać osobom LGBTQIA+?
Dlatego też w naszej klinice chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń dla osób, które być może mają już jakieś przykre doświadczenie z osobami, które pracują pomocowo, ale nie miały wystarczającej wiedzy w temacie pracy z osobami GRSD, a także dla osób, które wybierają się na swoją pierwszą w życiu konsultację i zależy im na rozmowie z osobą, której będą mogły zaufać.
Jeżeli mierzysz się z:
- trudnością z zaakceptowaniem swojej orientacji seksualnej;
- trudnością z zaakceptowaniem swojej tożsamości płciowej;
- doświadczaniem mikroagresji;
- odczuwaniem wstydu;
- poczuciem braku przynależności/wyobcowaniem;
- pytaniami dotyczącymi seksualności, na które trudno znaleźć Ci jednoznaczną odpowiedź;
- wątpliwościami co do tego, czy podejmowane przez Ciebie praktyki seksualne są dla Ciebie odpowiednie;
- brakiem wiedzy na temat tego, w jaki sposób możesz realizować swoje potrzeby seksualne;
- brakiem umiejętności wyznaczania swoich granic;
- brakiem znajomości swoich potrzeb;
- zastanawiasz się nad tym, czy jesteś osobą aseksualną i/lub aromantyczną
lub po prostu chcesz porozmawiać na jakiś temat z osobą, która wysłucha Cię w bezpiecznej przestrzeni i bez oceniania, zgłoś się do nas na konsultację.
Biorę aktualnie udział w certyfikacji Diploma in gender, sex and relationship diversity therapy organizowanym przez Pink Therapy, akredytowanym przez National council of integrative psychotherapists.