Kwas trójchlorooctowy
Kwas trójchlorooctowy (TCA) to obecnie jedna z najskuteczniejszych substancji peelingujących, jakie dostępne są w kosmetologii. Czym się charakteryzuje i jakiego rodzaju zabiegi są przeprowadzane z jego użyciem?
Kilka słów o kwasie trójchlorooctowym
Kwas trójchlorooctowy, inaczej TCA, używany jest do wykonywania peelingu skóry twarzy, dekoltu, szyi czy dłoni. Ma działanie silnie regenerujące, stymulujące, i rewitalizujące.
Substancja ta należy do peelingów działających w bardzo szerokim spektrum – od oddziaływania typowo powierzchniowego, po dość intensywne i głęboko wnikające w tkanki. Prawidłowo stosowany TCA jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na intensywną odbudowę komórek skóry.
Czy do zabiegu z kwasem trójchlorooctowym używamy igieł?
Ten zabieg jest wykonywany bez użycia igieł, zatem jest idealnym rozwiązaniem pielęgnacyjnym dla osób, które obawiają się bólu lub iniekcji. Zabieg nie jest inwazyjny, nie powoduje dyskomfortu.
Czy potrzebna jest rekonwalescencja po zabiegu? Jak wygląda skóra po użyciu TCA?
Z całą pewnością, dzięki nieinwazyjności zabiegu z użyciem TCA, nie jest potrzebny dodatkowy dzień wolny od codziennych aktywności.
Po użyciu kwasu trójchlorooctowego może wystąpić lekkie zaczerwienienie/zaróżowienie skóry, które znika po zastosowaniu zalecanego przez kosmetologa kremu pozabiegowego. W przeciwieństwie do innych peelingów, preparat który oferuje nasza klinika nie powoduje złuszczania skóry, to jest efektu „klasycznego” dla zabiegów tego rodzaju.
Jak często należy wykonywać zabieg z TCA?
Jeśli borykamy się z problemami skórnymi lub nie jesteśmy zadowoleni z kondycji skóry, najlepiej wykonać zabieg w serii według harmonogramu: raz na dwa tygodnie, łącznie około 3-6 zabiegów. Oczywiście kosmetolog może zalecić inaczej, dostosowując program leczenia do zdiagnozowanego problemu skóry.
Jakie efekty zapewnia kwas TCA?
Bezigłowa rewitalizacja skóry może być traktowana jako tak zwany zabieg bankietowy, to znaczy, że można przeprowadzić go nawet dzień przed ważnym wydarzeniem, imprezą. Oczywiście, w przypadku pierwszego w życiu zastosowania kwasu, warto przeprowadzić go z wyprzedzeniem, aby upewnić się czy nie wystąpi nadwrażliwość lub relacja alergiczna.)
Wyjątkowość tego kwasu polega na rewelacyjnych efektach, które są widoczne praktycznie natychmiast. Po zabiegu skóra jest rozświetlona, napięta, jędrna. Zabieg nazywany jest bankietowym, ponieważ zmarszczki są wygładzone a skóra lśniąca.
Jakie są wskazania do użycia TCA?
Peeling jest w stanie zniwelować powstające zmarszczki, a także, dzięki zawartości kwasu kojowego mającego silne działanie przeciwbakteryjne, jest w stanie uzupełnić terapie przeciwtrądzikowe, dlatego zalecany jest nawet dla młodej skóry.
Peeling TCA wykonywany w serii działa na przebarwienia, rozstępy, wiotkość skóry. Świetnie spłyca blizny zanikowe (np. pozostające po trądziku lub po ospie). Zabieg nie jest bolesny, jedyne nieprzyjemne odczucia, jakich można się spodziewać, to delikatne mrowienie lub pieczenie które ustępuje po zmyciu peelingu.
Czy możemy wykonywać ten peeling w połączeniu z innymi zabiegami medycyny/ kosmetologii estetycznej?
Oczywiście, kwas TCA działa rewelacyjnie również w oparciu o inne zabiegi takie, jak mikronakłuwanie, dzięki czemu penetruje w głąb skóry silniej i możemy spodziewać się dzięki temu lepszych efektów.
Kwas TCA nie jest fotouczulający co oznacza, że śmiało może być stosowany w lato. Pamiętajmy jednak, jak ważne jest stosowanie filtrów ochronnych, kapeluszy i innych nakryć głowy oraz unikanie słońca w godzinach najmocniejszego jego występowania.